Wszystko zależy od określenia wartości nieruchomości. A precyzując, od sposobu wyceny mieszkania, doboru odpowiedniej metody oraz znajomości mechanizmów, które pozwolą Ci zaoszczędzić na kupnie lub sprzedaży. Na co zwraca uwagę rzeczoznawca majątkowy, wyceniając mieszkanie? Czy da się rzetelnie wycenić nieruchomość online? Odpowiedzi na te i na inne pytania znajdziesz w naszej bazie wiedzy. Przed spotkaniem z rzeczoznawcą dowiedz się, jakie dokumenty będą niezbędne i postaraj się zgromadzić je samodzielnie. Dzięki temu koszt ekspertyzy będzie nieco niższy, a termin jej wykonania krótszy. Sprzedaj z SonarHome Skorzystaj z naszej wiedzy rynkowej i wsparcia przy sprzedaży mieszkania. Najrzadziej korzysta się z analizy statystycznej, która polega na zastosowaniu zasad takiej analizy do trendów obserwowanych na zbiorze nieruchomości o parametrach zbliżonych do tej wycenianej. Porównywanie parami polega na wzięciu co najmniej trzech analogicznych, sprzedawanych lub kupowanych nieruchomości o konkretnych parametrach.

{Normalny stopień skomplikowania usługi, rzeczoznawca z pośredniej półki cenowej. Redaktorka Bloga Morizon.pl Bawi się słowami w myśl zasady, że wszystko jest trudne, póki nie stanie się łatwe. Nawet skomplikowane tematy stara się opisywać prostym językiem i w tekstach nie lubi owijania w bawełnę.|Porównywanie ofert internetowych – długo, niemiarodajnie, ale bezpłatnie. Na portalach nieruchomości takich jak homebroker.pl, domiporta.pl czy otodom.pl widnieją setki tysięcy ogłoszeń o sprzedaży mieszkań. Na samym Domiporta.pl przy wyszukiwaniu ofert sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego w Warszawie pojawia się ponad propozycji. Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę, wycenierkę {online|on-line} czy pośrednika zawsze odnosi się do wartości rynkowej.}

Rzeczoznawca nieruchomości może też dokonać wyceny gruntów rolnych. Cena operatu szacunkowego będzie tu uzależniona od rozmiaru gruntów. Średni koszt owej usługi powinien zamknąć się w kwocie 500 – 650 zł. Wycena domu i budynków gospodarczych wiąże się z inną skalą wydatków. Dlatego w trzeciej kolumnie znajdują się cenniki za wycenę gospodarstwa rolnego z zabudowaniami. Rzeczoznawca majątkowy wykona wycenę za około – zł. Rzeczoznawca majątkowy wyceni tego typu nieruchomość za około 700– 900 zł. Wycena domu o większej powierzchni może okazać się jeszcze wyższa. Najwyższy cennik wyceny nieruchomości odnotowaliśmy w większych miastach takich jak Gdańsk. Najniższa cena usługi rzeczoznawcy obowiązuje w niewielkich miasteczkach wschodnich województw.